BŁOGOSŁAWIONA KLARA W ŻUROMINIE
wtorek, 15 listopad 2022 13:40

W niedzielę 13 listopada 2022 r. zostały uroczyście wprowadzone do naszego kościoła relikwie bł. Klary Ludwiki Szczęsnej. 

Relikwie przekazały nam Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego - Siostry Sercanki. Błogosławiona Klara Ludwika Szczęsna urodziła się w Cieszkach koło Żuromina 18 lipca 1863 r. Wielokrotnie pielgrzymowała do żuromińskiego sanktuarium Matki Bożej. Także w Żurominie rodziło się jej powołanie. W biografii Błogosławionej autorstwa Cecyliana Niezgody OFMConv czytamy: „Zapewne w święta maryjne rodzina Szczesnych udawała się do Żuromina, zwłaszcza że Żuromin należał do parafii Lubowidz, a Ludwika czyniła to szczególnie często po śmierci swej matki, szukając u Maryi - Matki potrzebnego oparcia. Zapewne tam Duch Święty natchnął ją pragnieniem naśladowania Maryi w dziewictwie oraz służby Bożej w życiu zakonnym na wzór św. Antoniego. Możemy chyba bez ryzyka pomyłki twierdzić, że to właśnie u stóp tego obrazu Ludwika przyrzekła poświęcić się Bogu i zachować dozgonne panieństwo” (Cecylian Niezgoda, „Błogosławiona Klara Ludwika Szczęsna”, Kraków 2015, s. 33).

Teraz po raz kolejny - tym razem w swoich relikwiach - przybyła do naszego sanktuarium i już z nami pozostanie. Jako Święta naszej żuromińskiej ziemi będzie za nami orędować u Boga.