PAMIĘTAJ, ŻE PROCHEM JESTEŚ I W PROCH SIĘ OBRÓCISZ
środa, 22 luty 2023 11:05

Na początku Wielkiego Postu towarzyszy nam popiół.

A popiół to symbol przemijania. Kapłan podczas posypania głowy popiołem mówi: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". Wszystko zamieni się w proch. To, co się zdawało wielkie na tej ziemi, i to, co małe - wszystko ogarnie popiół. I sława, i władza, a nawet mądrość - wszystko zamieni się w proch. Gdy twoje i moje ciało spocznie w grobie, za kilkadziesiąt lat znikniemy nawet z pamięci tych, którzy nas kochali, bo i oni zamienią się w proch. Popiół - to symbol przemijania.

Ale ten popiół to także symbol pokuty i nawrócenia. Posypanie popiołem, to nie przysypanie popiołem. I abym nie stał się z człowieka posypanego popiołem człowiekiem przysypanym popiołem muszę podjąć  duchowe ćwiczenia. Potrzebny jest duchowy trójbój: modlitwa, post i jałmużna. Oto zadania na Wielki Post.