SŁOWO NA 7. NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
sobota, 18 luty 2023 16:13

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół (Mt 5, 44).

W 1994 r. została zamordowana Afrodyta Tzoka, córka znanej polskiej piosenkarki greckiego pochodzenia, Eleni. Miała 17 lat. Zamordował ją kolega, jej były chłopak.

Pani Eleni w jednym z programów TVP, w rozmowie z Mateuszem Szymkowiakiem, tak o tej tragedii mówiła:

„W momencie, w którym w naszym życiu zdarzyła się tragedia, wszyscy przecież wiedzą, że straciliśmy jedyną córkę, Afrodytę w 1994 roku, to w momencie, kiedy to się wydarzyło, nie miałam w sobie złości, ani nienawiści. Ja tylko wiedziałam, że to jest tragedia dwóch rodzin. Naszej rodziny i rodziny tego chłopaka, który tego dokonał. Pozbawił życia Afrodytki. Wiedziałam, że tylko przebaczenie może pozwolić nam na nowo żyć”.

I dalej kontynuowała: „Przebaczyć, to nie znaczy zapomnieć. Przebaczyć to znaczy pozbyć się tych negatywnych emocji, które tak naprawdę zabijają nas od środka. Nie pozwalają nam funkcjonować, żyć. Ponieważ miałam ten fundament, który wyniosłam z domu rodzinnego, jestem osobą wierzącą, więc te wszystkie wartości, nagle w tej całej tragedii, pozwoliły mi to odbudować na nowo”.

Miłować nieprzyjaciół? Czy to możliwe? Możliwe, choć jest bardzo trudne. Nie potrzeba lubić wrogów. Trzeba ich miłować. Jezus stawia poprzeczkę rzeczywiście bardzo wysoko: Jeśli miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i poganie tego nie czynią? (Mt 5, 46-47).